0533 350 49 26
         

Ankraj

Mevcut bir yapıyı daha da güçlendirmek için yapının (toprak zemin, kaya ) içine demir ve daha gelişmiş çektirme halatları ile sabitlenerek yeni yapının bu sabitlenen malzemeler ile irtibatlandırılarak yapılan sisteme ankraj denir. Ankrajın kısa tanımını yaptıktan sonra ankraj ile ilgili diğer tanımlara ve ankrajın daha geniş anlatmaya geçebiliriz.

Ankraj ile ilgili geniş bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Öncelikle ankraj nedir, ne işe yarar gibi konu başlıklarını inceleyelim.
Ankraj Nedir?

Ankraj nedirGünümüzde yeni yapılarda alt bodrum katlar için binanın zemini kazılarak daha derine inilmektedir. Bu kazım aşamasında bir çok sorun ortaya çıkmaktadır. Kazılan zeminin yan duvarları en büyük sorunlardan biridir. Bu duvarların kazım alanına devrilmemesi için değişik önlemler alınır. Eğer binanın oturacak zemininin çevresi geniş ise bu zeminin çevresi yamaç olacak şekilde kazılabilir. Fakat geniş değilse bu duvarın göçmemesi için duvarın önüne yeni ve sağlam bir duvar daha örmek gerekir. Bu yeni duvarın sağlam olması için toprak olan duvarın içine demir kazıklar çakılarak yeni duvar bu kazıklara tutturulur, bu işleme ankraj denilir. Ankraj günümüzde çok sık bir şekilde uygulanmaktadır. İstanbul gibi büyük şehirlerde yapıların birbirine çok yakın olması nedeniyle ankraj müteahhitler için bir nevi kurtarıcı görevini görmektedir.
Ankraj ne işe yarar?

Ankraj göçme teslikesi olan veya daha da sağlam olmasını istediğimiz yapı ve gevşek zeminlerin daha da sağlam olmasına yarar. Ankraj sistemi ile yapılan beton duvarlar çok sağlamdır ve özellikle bodrum katları için çok sık kullanılmaktadır.
Ankraj bulonu nedir?

Ankraj bulonu ankraj yapılacak deliğe monte yapılarak asıl ankrajın sağlamlığına yarayan uzun ve çok sağlam bir malzemeden yapılan çubuktur. En inceleri bile tonlarca ağırlığı taşıyabilmektedir. Ankraj buloonları delimklerin uzunluğuna ve sağlamlaştırılacak malmezemenn yüksekliğine göre değişiklik göstermektedir. Bunun için özel ankraj hesaplamaları vardır.
Ankraj çubuğu

Halk arasında ankraj çubuğu diya tabir edilen malzeme aslında ankraj bulonudur. Fakat bulon ismi hafızada kalmadığı için ankraj çubuğu da denmektedir.
Ankraj kimyasalı

Ankrajın tam anlamıyla sağlam bir şekilde uydulanması için ankraj yapılacak deliğe ankraj kimyasalı (ankraj macunu) sıkılmalıdır. Burada dikkat edilecek husus macunun sıkıldıktan sonra ankraj bulonunu çevirerek yerleştirmek ve içeride hava boşluğu bırakmamaktır. böylelikle anraj sistemi tam anlamıyla sağlamlaşmış olur.
Ankraj risk analizi

Her yeni ve kullanışlı bir şeyin bir de dezavantajı vardır. Ankraj sisteminin de riskleri vardır. Zira ankraj hesaplamasında yapılan hatalar insan hayatına bile mal olabilmektedir. Bundan dolayı ankraj risk analizinin murlaka yapılması gerekir. Risk analizi sonucunda ankraj siteminin ekslilerini artılarını net bir şekilde görebiliriz.
Ankraj sistemi

Ankraj resmiAnkraj sistemi son yıllarda hemen her inşaatta uygulanmaktadır. Özellikle yeni yapılan binalarda arabalar için bina altına yapılacak araba otoparkları için -2, -3 hatta -4. katlara kadar bina zemini kazılmaktadır. Böyle bir kazım işleminde ankrajsız bir uygulama sanırım düşünülemez. Ankraj sistemi nerdeyse kurtarıjı gibi yetişerek çok rahatlıkla eki kotlara inilebilmektedir. Ankraj sistemini mutlaka eğitimli kişiler yapmalıdır. Tam da bu noktada gözden kaçan bir olayın altını çizmek isterim. Eğitimli bir kişi eğer yeni bir personel aldı ise ve tam anlamıyla ankraj sistemini öğretmedi ise kendisi de inşaatta bulunmuyorsa bu noktada büyük bir problem var demektir. Küçük bir yanlış işlemde büyük sorunlar çıkması içten bile değildir.
Ankraj nasıl uygulanır?

Ankraj uygulanacak gevşek zemin veya yıkılma tehlikesi olan duvar belli bir kota kadar kazılır ve ankraj hesabına göre delikler açılır. Açılan deliklere ankraj macunu sıkılır, hava kalmamasına özellikle dikkat edilir. Ankraj bulonları bu macunun içine çevirilerek yerleştirilir. Daha sonra ankraj gerdirme makinesi ile ankraj bulonları gerdirilir ve sabitlenerek işlem bitirilir. Ankrajın tam anlamıyla yüke alınması 2 günü bulmaktadır.
Ankraj germe

Ankraj işlemi sırasında ankraj germe işlemi yapılmaktadır. Bu işlem yapının sağlamlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Zira gevşek veya gerilmeden bırakılan ankraj bulonları yapının veya duvarın yüke binmesi anında sarsılacak ve belkide yıkılacaktır. Ankraj germe işlemini ankraj germe makinesi ile rahatça yapılabilmektedir.
Ankraj Firması

İstanbul’da ankraj firması için bizi tercih edebilirsiniz. Firmamız profesyonel anlamda ankraj sistemleri yapmaktadır. Her türlü kotta çalışma imkanı bulabilen profesyonel personelimiz titizlikle ankraj saplamalarını yapmaktadır. İstanbul ankraj hizmetimiz tüm Anadolu yakasında ve Avrupa yakasında vardır. Bizden mutlaka fiyat almanızı tavsiye ederiz.

Başa dön