0533 350 49 26
         

Karot

Öncelikle karot nedir, karot ucu ve karot makinesi başlıklarını inceleyelim.

Karot Nedir

Karotu ilk olarak Almanlar, betondan numune almak için araştırmalar sonucunda, karot makinasını icat etmişlerdir. Bu makine ile, betonu silindir şeklinde delerek, silindir içerisinde kalan ve havuca benzeyen betonu çıkartmayı başarmışlardır. Havuca benzemiş olmasından dolayı, havuç anlamına gelen, karot kelimesi ile adlandırılmıştır. Böylece, betonu silindir şeklinde delme işine karot, bu işi karot makinaları ile yapanlara da karotçu ismi verilmiştir. İnşaatlarda beton delme, kesme işine karotculuk denilmektedir.

   Sıfıra yakın titreşim ve kayma ile zedelemeden, istenilen yerden, istenilen şekil, büyüklükte ve çapta demir donatısı ile birlikte blok çıkarma işlemleri çeşitli kesme makineleri ile yapılabilmektedir. Kesme makineleri yatay ve düşey konumlarda kullanılacak biçimde geliştirilmiş olup, her türlü ihtiyaca cevap verebilmektedir.

 Kalorifer tesisatı, pis-temiz su, baca delikleri, kapı - pencere, klima , asansör - merdiven boşluğu açılımları, doğalgaz tesisatı delikleri ve benzeri demirli - demirsiz her türlü betonarme binada yapılacak tadilat işlemlerinde kısa sürede sorunsuz bir şekilde işinizi halletmenize yarayan bir teknolojidir.

 Silindir şeklinde betonun delinmesi, beraberinde beton binalarda ihtiyaç duyulan beton delme ve beton kesme gibi işlerinde yapılmasına olanak sağlamıştır.

Karot Ucu

Karot makinesinin ucuna değişik ebatlarda elmas uçlu aparat takılır, buna karot ucu denir. Karot ucunun uç kısmı elmastır, çünkü elmas çok dayanıklı bir malzeme olduğu için demir, beton gibi çok sert malzemeleri bile rahatlıkla kesebilmektedir. Karot ucu her çeşit delik için bir çok çapta üretilmektedir. İyi bir karot firması her çeşit uçtan elinde bulundurmalıdır.
Karot Makinesi

Karot makinesi, sert zeminlerin deliminde kullanılan ucuna silindir şeklinde karot ucu takılarak zemini delen bir nevi darbeli matkaba benzeyen bir makinedir. Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle beton kolon, tabla zemin betonu gibi yerlerin daha kolay, daha zararsız ve daha hızlı delinmesi için üretilmiştir. Bir çok marka karot makinesi üretmektedir. Tavsiyemiz marka olan karot makinelerini tercih etmenizdir. Çünkü ucuza alınan makinelerin malzemeleri kalitesiz olduğu için kısa zamanda yarı yolda bırakacaktır. Karot makinesini her açıda kullanabilmek için sabitleme mekanızması vardır. Bu mekanizma ile karot makinesini her türlü açıda kullanabilirsiniz.
Karot Sehpası

Karot makinesini profesyonel bir şekilde kullanabilmek için karot sehpası dediğimiz bir makanizmaya ihtiyaç vardır. Bu mekanızmaya karot sehpası denir. Karot sehpasının görevi, makineyi sabit tutarak karot ucunun dönmesi sırasında sarsıntı yapmamak ve nokta atışı yaparak tam istediğimiz yerden demmemizi sağlamaktır. Karot sehpası zemine monte edildiği gibi duvara ve beton kolon duvarlara da monte edilebilir. Karot sehpası genelde standart olmakla birlikte ebat olarak büyük ve küçükleri de vardır. Karot sehpası fiyatları 1000 Tl ile 3500 TL arasında değişmektedir.
Karotçu Kimdir

Bir kişinin karotçu olabilmesi için eğitim alması ve iyi bir ustanın yanında bol bol pratik yapması şarttır. Çünkü eğitimsiz çalışmak çok tehlikelidir. Karot özellikle inşaatlarda kullanıldığı için tehlikeli bölge olarak kabul edilir ve tehlikelerinin karorçu olacak kişinin bilmesi gerekir. İyi bir ustanın yanında tecrübe sahibi olması gerekir çünkü inşaat ortamında neyle ne zaman karşılaşılacağı ancak tecrübe sahibi olarak tahmin edilebilir. Bu aşamalardan sonra karotçu olacak kişi ahaya çıkarak karotçuluk yapabilir.
Karot Çeşitleri

Piyasada çok çeşit karot makineleri mevcuttur. Burada en sık karşılaşılan ve bizim tavsiye edeceğimiz karot çeşitlerini maddeler halinde yazalım:

Dewalt marka karot
Bosch marka karot
Hilti marka karot 
Spit marka karot
Cat marka karot
Makita karot
Metabo marka karot

Karot Elması

Karot makinesinin ucuna takılan silindir şeklindeki delme aparatının ucu elmastır. Elmas çok sert ve sağlam bir malzeme olduğu için, doğal taş demir, beton, tuğla, fayans delimlerinde kullanılabilir. Elmas uçlu karot uçları çok pahalıdır. İyi bir usta her çeşit ve boyda karot ucunu elinde bulundurmalıdır. Zira hangi çaplarda ve ne zaman karşımıza çıkacağını bilemediğimiz delme isteleri çıkabilmektedir.
Karot Fiyatları

Karot fiyatlarını 3 alt başlık altında inceleyebiliriz: Karot delme işi için fiyatlar, karot makinesinin fiyatları ve karot ucunun fiyatları

Karot delme işi için fiyatlar; net bir fiyat olmamakla birlikte, delme işinin zamanı, delme yapılacak yerin mevkisi ve kaç adet delme yapılacağına göre fiyatlar belirlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
Karot makinesi fiyatları; karot makinesinin kalitesine göre çok farklılıklar göstermektedir. Özellikle uzakdoğu ürünleri 700-800 TL den başlamaktadır. Fakat bu tip rünler ucuz olmasına rağmen çok sık arıza yapmata ve ömrü çok çabuk bitmektedir. Daha çok amatör kişiler bu ucuz karot makinelerini tercih etmektedirler. Kaliteli bir marot makinesi fiyatları da 1500 TL den başlayarak 400 $'a kadar çıkmaktadır. Karot makinesi fiyatlarında tavsiyemiz karot işini profesyonel anlamda yapmak için iyi ortalama 2000 $ üzerindeki makineleri tercih etmenizdir. amatör pacak olsanız bile 2000 TL den aşağı karot makinesi almamanızı öneririz.
Karo ucunun fiyatları; karot ucunun fiyatları da markasına, kalitesine ve çapına göre değişmektedir. Piyasada en fazla ve kalitesine güvendiğimiz rems marka karot uçları mevcuttur. Genel olarak karot ucu fiyatları 40 TL den başlayarak 1900$'a kadar çıkmaktadır. Karot ucu fiyatı ararken bir kaç özellik eklememiz gerekir: Delme yapacağımız çap ne kadar? Karot ucunu ne kadar süre kullanacağız? Bu sorulara vereceğimiz cevaba göre karot ucu fiyatarını araştırabiliriz.

Karot Firması

Ülkemizde bir çok karot firması vardır. Bu işi profesyonel anlamda yapan da , amatör anlamda yapan da vardır. Bir şahıs karot firması kurmak isterse bu işi öncelikle iyi bir şekilde araştırmalı, eksilerini artılarını kendine göre tarttıktan sonra işe girmelidir. Karot firması kurmak için belli bir sermayesi olmalıdır. İstanbul’da lider karot firması olarak mükemmel hizmet sunmaktayız. Bir karot firmasında olması gereken makineler şunlardır:

Karot delme makinesi
Karot sehpası
Karot uuçları
Hidrolik beton kesme makinesi ve her ebatta makinenin bıçakları
Ve servis için kullanılacak kamyonet tarzında bir araç

Karot Kullanımı

Karot kullanımı büyük bir titizlik ve emek isteyen bir iştir. Zira inşaat ortamının tehlikesi, delme işi yapılacak yere farkında olmadan verilecek zarar gibi sonuçları için çok dikkatli kullanılması gerekir. Karot kullanımı için eğitimin olması şart dedik. Bu eğitim esnasında yapının nerelerinde tehlikeler var, yapının taşıyıcı kolonlarında işlem yapıabilir mi gibi konular öğretilmektedir. Eğitim sonrasında karot kullanacak kişi mutlaka bir ustanın yanında tecrübe kazanmalıdır. En son olarak eğitim ve tecrübeden sonra karot kullanacak kişi delme karot kullanımına başlayabilir.

Firmamız Karot konusunda uzman ve tecrübe sahibi bir firmadır.

Başa dön